*** K smrti rád prolejzám antikvariáty a kecám o politice, umění, vaření a kultuře obecně ***

Březen 2006

Dárek vlády bývalé IPB

21. března 2006 v 8:48 | King
Omlouvám se za off topic příspěvek do mého blogu, ale nedá mi jinak. Zaslechl jsem zprávu, že se Nomura soudí s naší republikou o nějaké prachy. Prý ji tento stát upozaďoval a nedával ji takové výhody, jako jiným bankám.

Miliardový palác IPB za hubičku


Miroslav Macek - největší bibliofil

19. března 2006 v 13:28 | King

Miroslav Macek - superman a superbibliofil

Ve všech oborech lidské činnosti se hledají superlativy. Zejména novináři rádi sestavují svě seznamy rekordů. A co bibliofilie, ta nemá své rekordmany? Těžko se to měří a zjišťuje, ale každému je jasné, že jeden z nás je ten největší. Kdo? No přeci Miroslav Macek.

Záhada rozluštěna

13. března 2006 v 18:00 | King
Zaklínačka hadů má svůj původ. Je součástí nabídky podniku Royal Dux Duchcov pod názvem Tanečnice s hadem. Každý si ji může objednat a zaplatit. Proč bych ji kupoval ve starožitnostech. Protože tam dostanu zasvěcený výklad, jak je ta figurka stará a vzácná. Heč.

Proč padlo nakladatelství Petrov

13. března 2006 v 8:00 | King
Vladimír Novotný z Reflexu si opět vzpoměl na zádušní kar v kavárně Jericho v Opatovické ulici, kde pan Pluháček se svými kamarády zapíjeli skon nakladatelství Petrov. Doslova uvádí: Na sklonku minulého roku postihla českou knižní kulturu a vůbec tuzemský literární svět těžká rána: Martin Pluháček, majitel brněnského nakladatelství Petrov, oznámil, že takříkajíc "zavře krám": že ještě vydá do konce kalendářního roku několik připravených titulů a pak už nic! Co řekl, to učinil, něco málo titulů skončilo v jiných nakladatelstvích, leč většina autorů dostala košem a zbyly jim jen oči pro pláč.

Opět Zaklínačka hadů

12. března 2006 v 10:36 | King
Děkuji Aschovi a Andrewovi za zaslání dalších fotek figurky "Zaklínačka hadů", aby tak podpořili můj nížeuvedený článek o falzách ve Starožitnostech z února 2006.

Mladá fronta a Mirek Topolánek

9. března 2006 v 22:19
Kaji se a omlouvám. Mea culpa, mea maxima culpa. Sypu si popel na hlavu prosím o odpuštění. Na několika diskusních webech jsem kritizoval ediční politiku nakladatelství Mladá fronta a.s. Bylo to z důvodu vydání propagandistické knížky o Mirkovi Topolánkovi, kterou napsal Petr Žantovský.

Opět Vyhoďme ho z kola ven

7. března 2006 v 22:26 | King
Opět už poněkolikáté vychází slavný román Kena Keseye Vyhoďme ho z kola ven. Od roku 1979 je to snad 6. vydání (1979, 1980, 1988, 1996, 2001, 2006). Kořánův překlad nechci kritizovat, avšak mi vadí, že ani toto nové vydání v liberálních Lidových novinách opět nepoužilo původní název Přelet přes kukaččí hnízdo. Když za totality vyšel tento román, bylo nám vysvětlováno soudruhy z Odeonu, že bylo nutné změnit název, aby jiní souzdruzi, z kulturního oddělení ÚV KSČ nepochopili, že to je to samé, co sfilmoval tehdy ještě nepřijatelný zrádce Miloš Forman. Z toho samého důvodu byla slovenská verze nazvána Bol som dlho preč (překlad Karol Dlouhý).

Žvýkačka a Helen Frankenthalerová

5. března 2006 v 11:00 | King
Zase jedna super kachna zasáhla všechna média. Oč se jedná. Uvedu citací z Idnes:

Chlapec zničil žvýkačkou obraz za miliony

Dvanáctiletý chlapec, který byl se svou třídou na návštěvě muzea umění v Detroitu, nalepil na jeden ze vzácných obrazů žvýkačku. Nešlo přitom o ledajaké dílo - dílo Helen Frankenthalerové Zátoka je oceňováno na 1,5 milionu dolarů (téměř 36 milionů korun). Podle amerických médií zanechala žvýkačka na obraze z roku 1963 skvrnu velikosti mince. Chlapec byl prozatím vyloučen ze školy. Konzervátoři muzea doufají, že se jim podaří skvrnu odstranit za pomoci rozpouštědla. Nejdřív prý ale musejí zjistit přesné chemické složení žvýkačky.

Evropská digitální knihovna

3. března 2006 v 15:57 | King
"Tady si něco přečti, to tě bude zajímat!" zahlaholil na mě kolega Standa, hned jak jsem vstoupil na pracoviště a hodil po mě výtisk kteréhosi deníku. Otevřu noviny a čtu: Nejméně šest milionů knih, dokumentů, rukopisů, filmů a dalších děl evropské kutury má být do pěti let dostupný každému uživateli internetu v pomyslné Evropské digitální knihovně. Naplánovala si to dnes Evropská komise...
No potěšpánbů odvrkl jsem. Nejenom, že nesnáším noviny, považuji je totiž za největší vymývače mozků a taky lituji těch stromů, co padnou za oběť mediataimentu, či jak se ten průmysl jmenuje, ale ještě k tomu takováto nepříjemná zpráva.

Antikvariát U Fleků

1. března 2006 v 22:24 | King
Byla to slavná hospoda. Dnes už vlastně nikomu nic moc neříká. Proč? Protože tam už nechoděj naši čeští štamgasti. Ve všech průvodcích ale pivovar U Fleků je zanešen. Na zašlé slávě tohoto hostince možná se přiživí nový antikvariát, kterému pracovně budu říkat U Fleků.