*** K smrti rád prolejzám antikvariáty a kecám o politice, umění, vaření a kultuře obecně ***

Žvýkačka a Helen Frankenthalerová

5. března 2006 v 11:00 | King
Zase jedna super kachna zasáhla všechna média. Oč se jedná. Uvedu citací z Idnes:

Chlapec zničil žvýkačkou obraz za miliony

Dvanáctiletý chlapec, který byl se svou třídou na návštěvě muzea umění v Detroitu, nalepil na jeden ze vzácných obrazů žvýkačku. Nešlo přitom o ledajaké dílo - dílo Helen Frankenthalerové Zátoka je oceňováno na 1,5 milionu dolarů (téměř 36 milionů korun). Podle amerických médií zanechala žvýkačka na obraze z roku 1963 skvrnu velikosti mince. Chlapec byl prozatím vyloučen ze školy. Konzervátoři muzea doufají, že se jim podaří skvrnu odstranit za pomoci rozpouštědla. Nejdřív prý ale musejí zjistit přesné chemické složení žvýkačky.

Co mi na této zprávě vadí. Helen Frankenthalerová je žijící americká malířka typu našeho Milana Knížáka. Všechna její díla patří do kategorie náhodných děl. To znamená, že umělec vezme vědro s barvou, vyleje na plátno, pak třikrát máchne špachlí a obraz je hotov. Cena těchto obrazů je pofiderní. Vždy záleží na marketingu, vždy je musí někdo prohlásit za zásadní a cenné. Téměř výhradně je kupují galerie nebo institucionální kupci. Nikdy ne normální sběratelé umění. A proto tito takymalíři musejí kolem sebe dělat neustále rozruch, neustále někoho urážejí, nejlépe skutečné umělce, neustále vyhazují novináře z okna, a neustále prohlašují, že jejich díla stojí miliony. Naše Národní galerie zakoupila obraz od Knížáka až v době, kdy se Knížák stal jejím ředitelem. A tak je to i s Helen Frankenthaler. Zase se ji podařilo dostat do všech novin na celém světě a možná příští měsíc se objeví její obraz v aukci.

Dále mi vadí, že jsem nikde neviděl zveřejněn ten obraz. Tak jej zveřejňuji sám, ať má Helenka reklamu i na mém blogu.

Vídíte, že jsem měl pravdu. Náhodně vylitá modrá akrylová barva do zelené vytvořila flek, který umělkyni připoměl záliv a tak jej nazvala "Bay".
Teď rada pro restaurátory. Žvýkačku z tohoto obrazu nejdřívě zchladíme ledem a pak sloupneme. Samozřejmě restaurátoři z galerie si chtějí zasloužit svoji výplatu a tak budou několik měsíců bádat. Asi neznají reagenci akrylových barev. A tak budou měsíc dělat rozbor žvýkačky. Ha ha ha.
Chlapče máš moji pochvalu. Svým činem si ukázal, že král je nahý. Kloubouk dolů. Kdy konečně takto označí nějaké dítě i obraz od Knížáka?
TOPlist
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama