*** K smrti rád prolejzám antikvariáty a kecám o politice, umění, vaření a kultuře obecně ***

Duben 2006

Překvapení na aukci

29. dubna 2006 v 15:35 | King
Když světoznámý holandský lékař a přírodovědec Herman Boerhaave zemřel v roce 1738,
zanechal v pozůstalosti zapečetěný svazek s názvem Jediná a hluboká tajemství lékařského umění. Kniha byla vydražena v aukci za ohromnou částku zlaťáků. Když nový vlastník rozlomil pečeť, nestačil se divit, když objevil 99 stránek ze sta prázdných. Pouze titulní strana nesla rukopisnou poznámku autora: "Drž hlavu v chladu, nohy v teple a uděláš i z nejlepšího doktora chuďase".
A teď ten samý příběh pro zahraniční návštěvníky tohoto blogu v angličtině:
When the famous Dutch physician and chemist Hermann Boerhaave died in 1738, he left behind a sealed book entitled The Onliest and Deepest Secrets of the Medical Art. The book was auctioned for a vast quantity of gold. When the new owner broke the seal, he was surprised to find that 99 of its 100 pages were blank. Only the title page bore a handwritten note from the author: "Keep your head cool, your feet warm, and you'll make the best doctor poor."
TOPlist

Jidášovo evangelium

7. dubna 2006 v 22:37 | King
Knížky Dana Browna jsou mistrovsky, přímo filmově napsané, ale je to pouze fixce. Teď je před náma něco skutečnýho. Pozdrav z minulosti. Text, který nás možná donutí přehodnotit biblickou tradici. Najednou Jidáš možná nebude ten nejhorší. Jidáš se řekne anglicky Jude a to je taky označení pro Žida. Tak mne napadlo, zda katolická cirkev nelikvidovala všechny ostatní evangelia zvaná apokryfní proto, aby až do skonání světa byly Židi ti špatní, co zradili a ukřižovali Ježíše. Toto evangelium má být gnostické. A gnose to je poznání,