*** K smrti rád prolejzám antikvariáty a kecám o politice, umění, vaření a kultuře obecně ***

Květen 2006

Boris Rösner je již v nebi

31. května 2006 v 23:13 | King
Mistře Borisi Rösnere, budete mi chybět. Už vás po ránu nebudu zdravit a v divadle vás taky neuvidím.
Herec Boris Rösner
(Autor: Alžběta Jungrová, Lidové Noviny)
PRAHA 31. května 2006 | 21:31 Po dlouhé těžké nemoci zemřel dnes večer v nemocnici v Kladně člen činohry Národního divadla v Praze Boris Rösner. ČTK to oznámila mluvčí činohry Kateřina Ondroušková.
TOPlist

Topolánkova vata

30. května 2006 v 20:44 | King
Vyrazil jsem vyvenčit své dva synovce. Dětské hříště je moc nezaujalo, avšak mumraj a divoká hudba u předvolebních modrých stánků je přitahovala jako magnet. A u stolku s volebním programem velký stůl, u kterého byla k dostání modrá cukrová vata. Kluci nelenili a už v ruce drželi špejle s modře zabarveným karamelizovaným cukrem. Vata se jim lepila až na uši. V tom mne zatahal za rukáv pán v jakýchsi modrých montérkách a zahulákal: "Pane, za tu vatu se platí, mám u vás 18 korun". Zaplatil jsem nerad. Předvolební guláš je na celém světě zdarma. To nás teda čekají časy, když už ani tato základní zásada neplatí.

Rychle jsem se rozhlížel, zda neuvidím stánek se zelenou vatou. Nebyl nikde, alespoň tak.
TOPlist

Filmařům státní penízky

28. května 2006 v 22:41 | King
Filmařům státní penízky, jo nebo ne?

Kdo má chuť pustit se do presidenta Klause, ministra Jandáka nebo do poslanců, může se přidat k iniciativě "Zachraňte český film". Bližší informace jsou na nově vzniklém webu zde.

Jak koukám, tak vidím, že za nás bibliofily to podepsal antikvář Petr Koza.

Měl bych to podepsat také? Asi ne, odpověď není jednoznačná. I srdce i rozum vrávorá zleva doprava.
Levá hemisféra mi říká, že kinematografie malého státu by měla být podporována, vždyť dělá dobré jméno našeho krásného Česka.

M. Macek - Czech Officials Get Into Fist Fight

27. května 2006 v 21:49 | King
Zpráva Associated Press pro ty, co neuměj čésky a chtěj vědět, vo co de:
Czech's health care minister and an adviser to President Vaclav Klaus got into a fistfight in a confrontation captured by TV cameras.
The fight happened Saturday in front of a group of dentists.
Former Vice Prime Minister Miroslav Macek, a dentist by profession who was invited to moderate a discussion of Czech dentists with David Rath, slapped Rath on the back of his head in front of the perplexed audience - and TV cameras - saying he was settling a private matter with him. Rath called Macek a coward, and the two exchanged punches.

Analýza Mackova záhlavce

24. května 2006 v 19:58 | King
Dostal jsem mailem zajímavý příspěvek ke kauze Macek. Tak se o něj podělím. Rád bych ho analyzoval sám, ale mám pocit, že už jej nikdy na setkání bibliofilů či exlibristů nepotkám.
Zde je příspěvek (pokud jej nepochopíte, chyba není ve vašem příjimači):
Jako studenti jsme si hrávali na konstruktivní subjektivní morální ospravedlnění odsouzeníhodného skutku. Logickou konstrukcí jsme vždy došli k takové stavbě argumentace, kdy jednotlivé příčinné kroky smyšleného činu nutně musely vyústit v důsledek před myšlenkovou konstrukcí jevící se jako zvrhlý, ale po tvorbě konstrukce z pohledu "viníka" morálně čistý a spravedlivý. Oproti časovému dotváření minulosti naší hry, naše realita má nějakou minulost. Skutečná rozlišovací informace oprávněnosti zákeřného pohlavku je součástí subjektivity pana Macka. Buď jen svou vyrovnanost hraje a v inkriminované chvíli se projevil

Důvod, proč to Rath schytal

21. května 2006 v 18:58 | King
"Víte, já ho znal ještě z doby, kdy chodil na každý večírek s jiným děvčetem, které bylo zhruba tak o dvě třetiny mladší, než je on. A byla to skutečně pohledná děvčata. A najednou pak se oženil za ty milióny. Já mu to docela přeju. Někdo miluje duši, někdo miluje tělo, někdo miluje peníze."

Tak todlecto měl Rath říci. Macek uvádí, že facka je osobní, jelikož on (gentleman staroanglické školy) chránil čest své manželky. Jak čtu, tak čtu Rathův výrok, ale paní Mackovou tam vůbec neuráží. Ano, popisuje schopnost Macka sbalit mladé kočky a taky, že se mu povedlo vzít si za ženu bohatou Švýcarku Jane Bloch. Ale mezi pravičáky to není urážka, ale pochvala a ocenění schopností macha Mirdy Macka.

Tak jak to tedy je? Odpoví mi nějaký Mirkův přívrženec?
Pro ty, co neznaj choť páně Macka, zde je foto.
TOPlist

Facka páně Miroslava Macka

20. května 2006 v 17:24 | King
A je to tady. Padla facka na sále. A kdo jiný je jejím autorem, než romantický překladatel sonetů a bibliofil Mirek Macek. Tak on je i hospodský rváč. Začít se prát před kamerami, to chce velkou dávku exhibicionizmu. A ještě vrazit zezadu pohlavek ministrovi. A ta pitomá výmluva. Prý Rath o něm řekl, že střídal partnerky a pak si vzal tu svoji nánu pouze kvůlivá penězům. Ha, ha, ha.
Jako bibliofil, i já jsem kdysi chodíval do Lyry Pragensis. I já si tam vzpomínám na slečnu K. A taky si vzpomínám, že když Macek u ní přespal, ráno přišla pozdě do práce a vykládala o výbuších vášně a nekonečném sexu. Po revoluci se dopracoval k hvězdné Miluně z Troškovi komedie Slunce, seno, jahody.
Zde je foto, pro ty mladší. My starší, jsme mu tu Milunu záviděli. Ach!
Pak Miluna, vlastně Petra Pyšová se stala hlavní moderátorkou v České televizi a Macek se s ní na recepci pana presidenta vášnivě objímal, ošahával ji a ocucával. Na oficiální recepci byli všichni s manželkami, jenom morální Macek byl se svojí konkubínou. Pak vím ještě o jedné holce, sotva osmnáctileté, která mu podržela v kanceláři. Ale nebudu ji tady uvádět. Co kdyby si všestranný a talentovaný ksindl Macek vyšlápl i na mne a schytal bych to třebas u nás na úřadě.
Rathe, držím ti palce, příště mu vraž jednu do zubů ty.
TOPlist

Bílý kůň páně Miroslava Macka

18. května 2006 v 19:27 | King
Včera večer jsem se náhodou koukal na nováckou relaci Na vlastní oči, ve které představili několik "bílejch koňů". Kdo neví kdo je bílej kůň, zde je moje definice: Po vzoru slavného Trojského koně, je označován za Bílého koně člověk (většinou bez valného vzdělání a slabého rozumu), který je dosazen do obchodní společnosti za ředitele, předsedu představenstva nebo dokonce majitele. Jeho jménem někdo v pozadí společnosti vytuneluje a pak ji bílému koni nechá. Ten pak v lepším případě skončí ve vazbě, nebo v horším s kulkou v kebuli.
Mezi námi bibliofili je za autora tohoto způsobu tunelování považován slavný "enfant terrible" ODS a dnes brouk Pytlík mezi komentátory, bibliofil Miroslav Macek. Jak to vlastně bylo???

Sedlčany bez knihkupectví. Hrozné!!!

12. května 2006 v 18:59 | King
V Sedlčanech od července nebude jediné knihkupectví. Vloni skončila prodejna Jindřicha Taubera, 30. června ji ruší Antonín Podzimek. Proč?
Zakoupení knihy nebo učebnice bude od léta v Sedlčanech problém. Díla regionálních autorů budou dál k dostání v muzeu, literatura o životním stylu v krámku Krystal, ale to bude asi tak všechno. "Ano, po patnácti letech knihkupectví v Sedlčanech uzavírám. Vážně je to dál ekonomicky neúnosné.