*** K smrti rád prolejzám antikvariáty a kecám o politice, umění, vaření a kultuře obecně ***

Říjen 2006

Klausova zlatá klec

20. října 2006 v 9:18 | King
Kdo pečlivě sleduje rozhovory pana presidenta Václava Klause je často šokován jeho neznalostí běžné reality. Totéž se kdysi povedlo jeho předchůdci Havlovi, když byl šokován při návštěvě sídliště Jižní město, v jakýchto panelových králikárnách lidé musí bydlet. Já tam bydlet celkem rád.
Včera opět šokoval pan president Klaus většinu národa.

Magor a laureát ?

16. října 2006 v 21:52 | King
Komise Seifertovy ceny se letos usnesla, že udělí Seifertovu cenu Magorovi. Doslova: Laureátem literární Ceny Jaroslava Seiferta za rok 2006 se stal básník, prozaik a esejista Ivan Martin Jirous. Porota v čele s literárním historikem a kritikem Jiřím Brabcem ocenila jeho celoživotní básnické dílo a přihlédla rovněž k letos vydanému souboru vězeňské korespondence Magorovy dopisy.

Nevím, jak se zatvářil Magor, když se tuto zprávu dozvěděl. Asi nadšen z oficialit nebyl, naštěstí je tato cena dotována finanční prémií ve výši 300 táců, což jistě i básníka Magorova formátu potěší. Obávám se však, že pokud Magorovi tuto částku nerozdělí na 300 dílů, může to být pro Magora smrt.

Orhan Pamuk? Si děláte srandu

14. října 2006 v 17:56 | King
"Orhan Pamuk? Si děláte srandu..." odpověděla mi prodavačka ve velkém a ještě větším paláci knih na Václavském Václaváku. Asi nečetla noviny, tam totiž stálo:
Stockholm 12. října (ČTK) - Nositelem letošní Nobelovy ceny za literaturu se stal turecký spisovatel Orhan Pamuk. Ve Stockholmu to dnes podle světových agentur oznámil výbor pro udělování Nobelovy ceny při Švédské akademii věd. Akademie uvedla, že čtyřiapadesátiletý Pamuk pocházející z Instanbulu "objevil nové symboly pro srážku a prolínání kultur při hledání melancholické duše svého rodného města".

Náš kandidát Štěpán

14. října 2006 v 13:46 | King

V politice se pohybuje sakra málo lidí, které bych volil. Přesto rád volím lidi, u kterých znám jejich zalíbu v knížkách. Takový kníže Schwarzenberg je známým bibliofilem a myslím, že si vede dobře a čestně. Teď mám možnost volit bibliofila a bývalého antikváře. Štěpán Hasal mi kdysi schovával knížky L. Klímy v antikvariátu v Ječné. Pak jsem jej kdysi potkal na jednání na magistrátu, neměl už dlouhé háro, ale pořád vystupoval inteligentně a příjemně.Teď jej mám na svém volebním lístku. Kandiduje za Evropské demokraty. Je sice až na 15. místě, ale věřím, že mu spousta stejně postižených, jako já, dá preferenční hlasy. Více informací zde, na stránkách Evropští demokraté.
TOPlist

Kde je naše teta Tramtárie?

11. října 2006 v 9:24 | King
Tak už jsme se přestěhovali do Škodova paláce. Máme to tady hezké a čisté. Jaké je pozadí pronájmu této budovy Magistrátem od mladého podnikatele jménem Pawlowski, zde nebudu rozebírat, jsa loajálním úředníkem. Co mne zarazilo, že naproti v bývalém Domu sportu a ještě bývalejším obchodním domu TeTa již není dětské knihkupectví a divadýlko Teta Tramtárie.
Je tam jakési centrum čínských hadrů. Na tom není nic zvláštního, takových prodejen s levným textilem z východu jsou tisíce. Tady je však jedna zvláštnost. Budova patří městské části a ta by při pronájmu měla brát zřetel na oprávněné potřeby svých obyvatel. Nejlépe je snad splňovala právě Tramtárie, jediná prodejna či vlastně centrum svého druhu v Praze a možno i v Česku. Před čtyřma lety ji založil úspěšný nakladatel pan Michal