*** K smrti rád prolejzám antikvariáty a kecám o politice, umění, vaření a kultuře obecně ***

Kde je naše teta Tramtárie?

11. října 2006 v 9:24 | King
Tak už jsme se přestěhovali do Škodova paláce. Máme to tady hezké a čisté. Jaké je pozadí pronájmu této budovy Magistrátem od mladého podnikatele jménem Pawlowski, zde nebudu rozebírat, jsa loajálním úředníkem. Co mne zarazilo, že naproti v bývalém Domu sportu a ještě bývalejším obchodním domu TeTa již není dětské knihkupectví a divadýlko Teta Tramtárie.
Je tam jakési centrum čínských hadrů. Na tom není nic zvláštního, takových prodejen s levným textilem z východu jsou tisíce. Tady je však jedna zvláštnost. Budova patří městské části a ta by při pronájmu měla brát zřetel na oprávněné potřeby svých obyvatel. Nejlépe je snad splňovala právě Tramtárie, jediná prodejna či vlastně centrum svého druhu v Praze a možno i v Česku. Před čtyřma lety ji založil úspěšný nakladatel pan Michal

Rybka, který do ní, jako správný kapitalista Smithsovského střihu nainvestoval zisky z prodeje veleúspěšného titulu o pozadí života rodiny Havlových. Centrum Tramtárie mělo přivést rodiče a děti žijící v centru, nebo navštěvující centrum Prahy do kulturního prostědí plného dětských knížek, hraček, atrakcí, občerstvení v levném mléčném baru, odpoledne autorská čtení, divadýlka, dětská šou. Na oběd skočíte do pizzerie, rodiče si daj kafíčko myslím za 18 korun. No naprostá idylka. Štasten musí být starosta, kterému bez přiložení úřednické ruky vznikne samovolně takovéto dětské centrum. Ne však naši konšelé.

Panu Rybkovi, resp. jeho firmě Dětský ostrov s.r.o. sice bez problému pronajali prázdnou a zanedbanou budovu, avšak po celou dobu rekonstrukce a úprav mu účtovali nájemné bratru 500 tisíc měsíčně. Než Tramtárie otevřela bránu prvním dětem již měla dluh několik milionů. Přesto sloužila několik měsíců a snad přitáhla ke čtení několik stovek dětí. Atrakce zdarma, divadýlko, levné nájemné, pizza a pár prodaných knížek denně nemohli uhradit ani provozní náklady ani drahou antialergickou klimatizaci a kde je půl mega pro úředníky. Město ani městská část nehodlalo podat ruku mladému kapitalistovi. Žeby závist socdemáckomodroptácké deky.

Nebo Michal Rybka nevěděl komu kolik.

Tramtárie skončila, teď si zde mohou Pražanky koupit hadříky. A naši burgermajstrové jsou asi spokojeni, že děti Prahy jedna si zase mohou hrát mezi zaparkovanými auty a na sváču skočit do mekáče.
TOPlist
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Leviathan Leviathan | 2. prosince 2006 v 12:47 | Reagovat

Byly u nás angličani a ptali se na Tramtárii, prý to tom je uvedené v různých průvodcích po Praze. A jak koukám, tak už nění.

2 Relax Relax | E-mail | Web | 24. května 2008 v 17:38 | Reagovat

Navštivte solnou jeskyni Solný relax v Praze u Masarykova nádraží.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama