*** K smrti rád prolejzám antikvariáty a kecám o politice, umění, vaření a kultuře obecně ***

To zase budou antikváři zuřit

3. prosince 2006 v 12:28 | King
Není to tak dávno, co jsem s jedním antikvářem diskutoval o ceně prvního vydání Babičky od Boženy Němcové. Nakonec mne přesvědčil, že jeho cena 4.500,- je odpovídající vzhledem k vzácnosti a stavu této knížky. Za tu cenu ji vskutku do měsíce prodal.
Jak se asi bude tvářit, až se on a jeho kolegové dozvědí, že na aukčním serveru Aukro.cz se celkem bez problému prodá 1. číslo obskurního dětského časopisu z dob normalizačních za 8.100,- Kč.

Tím časopisem je Čtyřlístek.

a kdyby byl alespoň v dobrém stavu, nebo jak se dnes moderně říká v perfektní kondici, ale je to zničené a ožmoulané číslo, zžejmě vytažené z některé popelnice. Babička říkala "eklhaft". A zadní strana je úplně zničená.
Měl jsem to štěstí, že mne rodiče ušetřili od čtení tohoto bezduchého časopisu. Táta mne krmil Rychlými šípy, tetička posílala z Ameriky Supermany a v Mladém světě se objevovali komixy od Káji Saudka, které jsem si lepil do velkého sešitu. Foglarovky byly zakázány, Superman byl imperialista a Kája Saudek se ztáhl do soukromí. Normalizátoři dali zelenou bezduchému časopisu s kreslenými postavičkami, které nesměly připomínat skauty a foglarovce a taky ne americké komixy. A tak v komunistickém nakladatelství Orbis, posléze Panorama začal vycházet Čtyřlístek. Žádná politika, žádná ideologie, žádná morálka, čest, láska, vlastenectví. Dejme dětem nemastný, neslaný komix, tím nic nezkazíme. Vzorem ať mu je ruský kreslený seriál Počkej zajíci. Jenom ne žádné člověčí postavičky.
Protože, nic jiného na trhu nebylo, stal se tento bezduchý časopis bestsellerem, na který se stály fronty a dávaly úplatky ve stáncích PNS. Vycházel až ve čtvrtmilionovém nákladu. A děti, bez možnosti výběru jej hltaly. Dnes ty Husákovi děti jsou možná úspěšní podnikatelé, úředníci a politici a možná někteří z nich si rádi vzpomenou na dobu bez možnosti volby, ale taky bez starostí a tak si nostalgicky koupěj potrhanou totalitní blbost za 8 talířů. Ať vzpomínaj. R.I.P.
TOPlist
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 rapok rapok | 11. prosince 2006 v 10:10 | Reagovat

ahoj Kingu,

kdysi jsem viděl za výlohou první číslo Čtyřlístku asi za 1000 Kč.Nemohl jsem tomu uvěřit, myslel jsem, že se jedná o překlep nebo aprílový žert. Ale tahle cena popírá veškerý civilizační vývoj, kterého bylo dosaženo za poslední dva tisíce let. No budiž...Stejně bych rád poznal toho maníka, co vysolil vosum táců za chatrnej sešítek. Jenom jsem zvědavej, co nás paralzzuje příště.

Jinak přeju všem pokud možno klidný vánoce a kapra bez kostí

2 rampusak rampusak | Web | 14. prosince 2006 v 20:23 | Reagovat

můj blog je tam spoustu článků o různých kauzách (nyní Jack Rozparovač nové doby) pravidelný čtrnáctideník komiksu Biggles, vtipné obrázky. Tento blog se stal ve světě blogů pojem udělal jsem ale chybu a to takovou že jsem ten blog smazal můj slogan se objevil dokonce v reklamě :A jste v obraze: Bohužel jsem bývalý blog smazal a upadl v zapomnění což mě velmi mrzí a proto jsem ho uvedl znova a opět vám vyhledávám zajímavé články po internetu tak podpořte můj blog vaší návštěvou s velikým díky Rampušák

3 tomas tomas | 19. prosince 2006 v 22:05 | Reagovat

ty blbove byli minimalne 2 jinak by cena nesla tak vysoko. taky se nekdy divim, ze kniha co se vali v kazdem antiku se proda za silene prachy... ale to je to kouzlo aukce.

4 nbnbn nbnbn | 3. ledna 2007 v 22:53 | Reagovat

Mno... každej z nás má přec na něco vzpomínky a proto udělá to co druhej nechápe. nechte to plavat

5 Eva Eva | 23. června 2007 v 0:24 | Reagovat

O co je lepší Superman????  To by mě teda fakt zajímalo...

Je to hrůza a děs, krmit jakékoli dítě Supermany...Zlatej Čtyřlístek.

6 Josef Josef | 27. října 2009 v 16:13 | Reagovat

dneska psaly, že se prodal Karel May Karavana otroků za 190 tisíc.

7 tank23 tank23 | 21. listopadu 2009 v 1:34 | Reagovat

To jsou strašný kecy Kingu co tady píšeš o tom čtyřlístku. Ten čtyřlístek jsem prodal já a možná tak vytáhla z popelnice tebe ta tvoje německá babička. Celý je to snůška nesmyslů a chceš se akorát zviditelnit. Čtyřlístek vymyslel Němeček, který kreslil jiné zvířátka už od roku 1967, rozhodně to nebylo z politických důvodů, ale čistě to bylo pro děti, tak jdi s tou svojí normalizací a politikou do prdele, to jsou věci, které děti vůbec nezajímají. Kritizuj radši něco čemu rozumíš a vůbec NESER MĚ TY EKLHAFTE!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama