*** K smrti rád prolejzám antikvariáty a kecám o politice, umění, vaření a kultuře obecně ***

Kuřák Egon Bondy a kult náhlé smrti

22. dubna 2007 v 13:29 | King
Místo: Mensa ČVUT, čas: 80. léta, osoby: R. A. King a Pavel Navrátil, důvod setkátní: veksl...
Ano, student-překupník Navrátil (původem z Brna) mi slíbil prodat knížku od mého oblíbeného undergroundového autora Egona Bondyho. Jaká byla cena: rovná stokoruna a deset kusů reklamních igelitových tašek s nápisem Go West (cigarety). Po předání tašek a připravení zelené stokoruny, Navrátil vytáhl toho očekávaného Bondy. To zklamání, vždyť to není Egon, ale nějaký Zbyněk Fišer. A co ten titul "Útěcha z ontologie", vrať igelitky, šmejde. Navrátil zřejmě tušil, že jsem nedovzdělaný ignorant a tak vytáhl jakýsi sežloutlý výstřižek z novin, kde to bylo černé na bílém, že filosof Zbyněk Fišer je taky básníkem Egonem Bondym.

Knížku jsem nakonec s určitými pochybnostmi koupil. Večer jsem se do ní začetl a po deseti stranách jsem ji odložil, nepochopil jsem ani slovíčko. Přesto jsem měl materiál pro bibliofilské sbírání autogramů. Nechám Bondyho knížku podepsat a ta se pak stane důstojnou společnicí skutečných bibliofílií v mé knihovně.
Získat podpis Bondyho bylo hodně težké. Kolik peněz jsem utratil v malostranských hospodách, kolik půllitrů jsem do sebe nasoukal, abych jej potkal v jeho přirozeném prostředí. Dlouho nic, až nejednou v hospodě u Dvou Slunců se mistr zjevil. Byl nalehko, asi někde v okolí bydlel. Prošel hrdě hospodou a zasedl k prázdnému stolu. Zapálil si cigáro a v tu chvíli před ním přistál půllitr. Chvíli jsem čekal a pak jsem vyrazil. Chtěl jsem mu tykat, ale asi jsem to nezvládl. Bondy mi ukázal na volnou sesli, dostal jsem taky pivo a převzal iniciativu. Zprvu mne vyzpovídal jako nějakej policajt a pak začal mluvit o tom, že autogramy rostou na ceně, hned po smrti jejich autora. A že on tu dlouho nebude, ale že ještě neví, na které barikádě má umřít. Pak ještě něco povídal, já jsem však myslel jenom na ten podpis. Ta věta přišla po dlouhé nesrozumitelné přednášce: "Tak tu knížku vytáhni". Otočil jsem se a běžel ke stolu, kde jsem seděl předtím. Školní taška nikde, Útěcha z ontologie v čudu. Běžel jsem do výčepu a vyptával jsem se, číšníci snad měli z mé ztráty radost "To víš mladej, musíš dávat bacha". Sedl jsem zkroušeně k Egonovi, nabídl mi cígo a další pivo. Aby mi to nebylo líto, zatáhl za mne útratu. Prý zaplatím příště.
Už nezaplatím. Egon Bondy je mrtvej. Zemřel. Svoji smrt si snad nemohl lépe zrežírovat. Závislost na nikotinu jej provázela snad celý život a ten život taky ukončila. Podle zpráv z Bratislavy si zapálil svoji poslední cigaretu v posteli a hořící sirka mu zapálila vousy a pyžamo. Chvíli sice bojovali o jeho život, ale on už asi nechtěl žít. Vždyť trumfnul i Hrabala.
TOPlist
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 lubas lubas | E-mail | 30. května 2007 v 14:32 | Reagovat

Bondy byl sqělej týpek. Měl dobrý názory na ty kapitalisty. Kdyby nekouřil moch tu s náma ještě být.

2 kecir kecir | 9. června 2007 v 14:49 | Reagovat

Stejně to byl komouš a marxista a STB.

3 Tomáš Schejbal Tomáš Schejbal | 13. září 2007 v 14:38 | Reagovat

Ich bin ein Egon Bondy!

4 Dave Dave | Web | 25. března 2008 v 22:02 | Reagovat

Zajímaví.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama