*** K smrti rád prolejzám antikvariáty a kecám o politice, umění, vaření a kultuře obecně ***

Bohumil Samuel Kečíř - podvod nebo sranda?

27. května 2007 v 14:56 | King
Původně jsem se do diskuse od fiktivním malíři Kečířovi nechtěl pouštět. Bibliofilie ani běžné knížky neilustroval, takže není objektem mého zájmu. Jenže existuje jeho monografie, což je knížka a dále každý bibliofil ve svém zorném poli sleduje i šrumec na poli výtvarného umění.
O výrazových prostředcích a umělecké kvalitě se zde nechci pitvat. Ilustrativní obrázek, který jsem zde použil, asi mluví za vše. Chci se spíše věnovat otázce "Zločinu a trestu". Dostojevského zatím vypustím a shrnu, co víme z tisku. Již několik let se na aukcích a v galeriích u nás i ve světě

objevují pěkně rámované, barevné obrazy profesora Bohumila Samuela Kečíře. Dosahují vcelku zajímavých cen. U nás tak 40-80 tisíc, v zahraničí i 10 tisíc euro. Nic neobvyklého, pokud nezačneme pátrat po existenci tohoto žádaného malíře. Podle prodejců těchto obrazů je zřejmé, že se narodil
v roce 1904 a zemřel roku 1987v brněnském blázinci. Aukční síň AAA Aukce v Mikulandské ulici v Praze uvádí u jeho obrazů tuto poznámku:
"velký objev konce minulého století, jeho obrazy byly v poslední době vystaveny v Monte Carlu, Paříži, Vídni atd., podle aukčních výsledků firmy HAMPEL dosahuje cen kolem 10 000 eur, tedy cca 300 000 Kč"

Kdo tedy je Bohumil Samuel Kečíř ?

Podle zpráv o něm víme, že po matce byl Židem a studoval výtvarné umění na soukromé škole a pravděpodobně i na AVU u profesora Kysely. Pak pobýval v zahraničí, zejména v Paříži. Za války byla jeho matka mučena nacisty. Po válce traumata mučení jej vehnaly do péče psychiatrů. V ústavu neustále maloval a vytvořil stovky olejů, které se po jeho smrti a po změně režimu objevily na uměleckém trhu. Nejvíce se prodává ve Vídni. V Tomanově slovníku je o něm pochopitelně pouze krátká zmíňka. Zato v Rakousku mu vyšla monografie z pera známého kunsthistorika Tromayera. Měl hodně výstav v regionálních galeriích hlavně na Moravě. Bylo o něm napsáno bezpočet článků z per renomovaných kunsthistoriků a dokonce pracovníků Státní památkové péče. Není proto divu, že se na světových aukcí dobře prodává. Jeho prodeje zaznamenala i firma Hampel a server Artprice.
Tak toto všechno je mystifikace.
Teď fakta:
Obrazy se signaturou Kečíř jsou všechny vytvořeny jedním stylem a jedním druhem barev v průběhu několika měsíců. Každý umělec se vyvíjí a přispůsobuje se vnějším podmínkám. Údajný Kečíř se nevyvíjel. Mnoho obrazů zachycuje jakýsi longdrink s lámacím brčkem. Pokud Kečíř nevytáhl nohy z blázince, nepředpokládám, že by maloval lámací brčka, která se u nás objevila až po revoluci v roce 1989. V kavárnách se podávala zásadně tenká rovná brčka, a když jste se na číšnika usmáli, dostali jste do nápoje hned dvě. Obrazy jsou malovány ve spěchu, širokým štětcem. Lidé v blázinci mají obvykle hodně času a na detailech si dávají záležet, přímo se v nich hnípaj. Žádný z obrazů nemá vročení, vždy je tam pouze podpis a to pěkně velkej, jako by byl součástí obrazu. Akademičtí malíři od dob svých studii datují své obrazy, jelikož se to ve škole učili a taky chtěj usnadnit práci kunsthistorikům, až budou slavní. Zápis v Tomanově slovníků neexistuje, prý bylo vydáno několik falešných výtisků. Záznam v blázinci neexistuje, neexistují ani jeho příbuzní, ani jeho hrob. Nikdy neexistoval člověk se jménem Kečíř. Nabízí se tak souvislost se jménem Bohumil Vavříček, což je boskovický starožitník a se čtením jeho jména pozadu. Zřejmě zde taky hledejme počátek legendy o geniálním malíři. Tento človíček totiž nečekaně zbohatl.
Většina novinářů se pustila do srovnávání tohoto případu s příběhem národního hrdiny Járy Cimrmana. To je snad největší omyl těchto pisálků. S Cimrmanem nemá nic společného. Cimrman je literární postava, která vznikla pro pobavení publika a ne oloupení diváctva.
Bohumil Samuel Kečíř vznikl z pohnutek čistě zištných. Nebyl to žádný fór, žádná recese. Byl to tvrdý kšeft, kde účelem bylo obrat naivní sběratele a galeristy o několik desítek milionů. Každý článek
končí poznámkou, že někde v tichu se autor této mystifikace směje, až se za břicho popadá. Ne, autor tohoto podvodu se nesměje, ale potí se strachy. Je mu jasné, že to co provedl je trestným činem velkého rozsahu. Podvod je uvedení někoho v omyl za účelem zisku. Tady se nejenom vyráběly obrazy, tady se tiskly podvodné knížky, tady se vytvářely podvodné znalecké posudky, vyráběly se podvodná razítka. Lhalo se dokonce v mezinárodním rozsahu a v organizované skupině. Naši policisté již zajisté tuto kauzu sledují a podvodníci, kteří znejistili celý trh s uměním určitě zanedlouho budou obviněni.
Držím jim v tom palce a doufám, že už nebudu číst nesmysly nezkušených žurnalistů, kteří se vysmívaj podvedeným sběratelům. Vysmívat se obětem je nemorální i případě, že si oběť za to může sama. Howg.
Více obrázků na webu http://kecir.prodejce.cz


TOPlist
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 lubas lubas | E-mail | 30. května 2007 v 14:29 | Reagovat

Dobře jim tak, kapitalistickým nenažrancům, že je někdo obral. Kdyby radši dali něco na ekologii ne kupovat ty předražený mazanice. Ten Kečíř, ten to umí.

2 wurmailtsterstych wurmailtsterstych | 5. června 2007 v 14:18 | Reagovat

lubas tomu ale vůbec nerozumí. kdo si vymyslel kečíře, měl by jít sedět. a ty, autore, když jsi bibliofil, měl bys po tolika přečtených knihách psát alespoň pšíspěvky pravopisně správně.

3 kecir kecir | 9. června 2007 v 14:47 | Reagovat

Ahoj, Wurmailsterstych, ty obrazy jsou skutečne můj Weltmaisterstück. Když už o mě píšeš "pšíspěvky", tak se nauč pravopis.

4 srab srab | 25. června 2007 v 9:08 | Reagovat

možná není bez zajímavosti, že jméno Kečíř se vyskytuje pouze ve slovnících, které rozšířil po republice p. Di...... a na stránce kde toto jméno je tak chybějí čísla stránek.....

5 Pavel Pavel | E-mail | 10. prosince 2008 v 7:32 | Reagovat

Přijde mi to jako skvělá recese - buď ty obrazy mají nějakou uměleckou hodnotu, a pak mají i svou cenu, nebo ji nemají, a pak to měli sběratelé, kurátoři, a jiná umělecká verbež poznat. Autora, jak je českých zemích zvykem, rozčilují asi hlavně něčí peníze, protože jediné zasloužené peníze jsou ty, co mám ve své prkenici.

6 r3 r3 | 26. června 2009 v 19:49 | Reagovat

A to ještě nevíte jací jsou Vavříček z Hlaváčkem podvodníci.

7 prosim pivo prosim pivo | 7. října 2009 v 13:14 | Reagovat

hele ja bih reck ze jeden podnikatel z rakouska, co tenkrat opravovala zleznodrazni zalzeitost v CR a potplacela a bila podplacana na vsechnih urovni, tak ten podnikatel koupil za strasni ponize nekolika desitek obrazu od kecire... z duvodu prani penize. a hteli dokonce udelat i vistavu velkou, objevitelnou v praze, ja, hele, videl i plakat vistavi.

a tak to bilo... a tak to hodi...
a hele, ted ten kecir uz ma svojji sberatelskou cenu, protoze je to takovej krasnej podvod na raokuskih podnikateleh kteri hteli objevoat nacistum a komunistum zdevastovane ceske vang ghogove

8 Ka Ka | E-mail | 9. února 2011 v 19:29 | Reagovat

Jestli je to skutečně tak, potom obchod s Kečíř - em existuje dále, koupil jsem v lednu 2011 obraz 81x100 za 4500,- :-) Pokud bude nějaké pátrání a řízení rád se připojím. K

9 Kelly64 Kelly64 | 16. února 2011 v 22:14 | Reagovat

Já neřeším zda byl Kečíř podvod či nebyl. Za dobrou cenu jsem si (vědom
všech skutečností) jedno dílko koupil
protože za 50 let tyto obrazy mohou mít
svojí cenu právě proto, že to byl excelentní podvod na který naletělo spoustu výtvarně vzdělanývh blbů. Dobře jim tak !!! Ve filatelli mají největší cenu také tzv. chybotisky.

10 Marek Marek | 15. února 2012 v 8:14 | Reagovat

Já se zrovna koukám, že něco od něj koupím. Děkuji za osvětlení. Pán starožitník je gauner. Obrázky se nejčastěji prodávají na aukro. Prodejce Wilden1.

11 Jirka Jirka | E-mail | 19. října 2013 v 13:32 | Reagovat

Teď se dívám v televizi na čb. film z 70 let a lámací brčka tam normálně mají.

12 Ela Ela | E-mail | 9. prosince 2013 v 7:38 | Reagovat

Nuž, vážení, ide o toto: páčia sa mi Kečířove obrazy, alebo nie? Ak áno, a cena mi vyhovuje, tak kúpim. Veď už len predsa existuje ktosi, kto to namaľoval, nie?Omáčky o umelcovi v prípade Kečíře sú zaujímavé, dodávajú kúpe na pikantnosti. Zberatelia, ktorí kupujú kvôli zvučnosti mena, majú smolu, a možno ani nie, keď je autor tká záhada...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama