*** K smrti rád prolejzám antikvariáty a kecám o politice, umění, vaření a kultuře obecně ***

Říjen 2007

Je návrh Kaplického chobotnice ukraden?

28. října 2007 v 13:00 | King
Chrchel, blob, smrkanec, flek, chobotnice, zelená nestvůra, zelené oko Jana Kaplického je tematem číslo 1 těchto dnů. Nechci omílat stále se opakující pro a proti. Chci přínést novou informaci. Chci se zeptat, zda není návrh Chobotnice ukraden jinému českému výtvarníkovi. A proč se okradený nebrání?

Padělatelé Zrzavého u soudu

23. října 2007 v 21:18 | King
Tak vtipnou obhajobu jsem už dlouho neslyšel. Abych to uvedl. Podle tisku byli před soud v Brně popohnání aktéři největšího byznysu s padělanými obrazy u nás. Chlapík jménem Libor Prášil na objednávku na Josefa Sedláka vyráběl kopie slavných obrazů od Zrzavého, Kristiána Kodeta, Václava Špály, Vojtěcha Sedláčka a jiných. Obrazy pak prodával překupník

Jak souvisí jméno Miroslav Macek s Knižním velkoobchodem

14. října 2007 v 19:34 | King
Kdo neví, kdo je největší bibliofil MUDr. Miroslav Macek, ať si přečte tento článek:
na stránkách Pravého bloku (ne levého)

Miroslav Macek - ještě větší bibliofil

14. října 2007 v 19:11 | King
Není to tak dávno, když jsem navrhoval pana MUDr. Miroslava Macka na ocenění největší bibliofil. Nikdo se nepřidal k mému návrhu a tak jsem jej do pivovarnické firmy Guiness neposlal. Jenže před nedávnem se iniciativy chopil sám suprbibliofil Mirek Macků i pozval k sobě fotografa z IDNESu, kterému můžeme tak poděkovat za zvěřejnění knihovny největšího bibliofila. Děkujeme ti IDNES. Konečně máme, my bibliofilové představu, co máme svému kolegovi Mírovi závidět.

Bohumil Fišer - knihkupec a penklubák

14. října 2007 v 18:37 | King
Přestože nejsu studentem filosofické fakulty do knihkupectví páně Fišera jsem chodíval tuze rád. Byla tam příjemná obsluha a když byla autogramiáda vylezl ze své komůrky i pan majitel s bílým bíbrem. Hrozně dobře mu dělalo sedět vedle významného spisovatele a tetelit se v jeho přízni. Vždyť také spisovatelé se mu za tu jeho autogramiádní činnost odvděčili. Přijali jej do PEN klubu. Ano do toho slavného klubu literátů, poétů a esejistů, kterého nejslavnějším předsedou byl kdys Karel Čapek. Nevím zda Bohoušek něco napsal. Asi ne, či spíše určitě ne. On byl pouhým dělníkem knihy. A dělníkem dobrým. Sám neměl rodinu, žil s maminkou, měl dost času být neustále v knihkupectví a vyhledávat pro své intelektuálské zákazníky ty nejprapodivnější knížky. To co se jinde neprodalo ani se slevou, u Fišera to zmizelo, jako pára nad hrncem. Čím nepochopitelnější knížka, tím lépe. I já tam chodil, ve snaze stát se čtením Stepného vlka, Pěny dní, Zámku a Kvílení intošem. Jak na sebe koukám, nepovedlo se to. Bohužel, či bohudík. Fišer nám zemřel, nezanechav ani stránku memoárů. Snad se jeho podřízeným podaří zachovat to tradiční knihkupectví, přestože duch Bohouška Fišera už v tom knihkupectvi v Kaprově ulici se vytratí.
TOPlist

Pavel Primus - nakladatel a tábltenista

14. října 2007 v 18:03 | King
Vím, že reaguji pozdě, ale musím vzpomenout úmrtí výrazné osobnosti českého nakladatelského života. V pátek 13. července zemřel ve věku 59 let pražský nakladatel, knihkupec a stolní tenista Pavel Primus. Kdysi v létech perestrojkových na mne, jako na mladého kluka udělal dojem, když mi tvrdil, že je nakladatelem divadla Semafor. Abych mu v té hospodě uvěřil, dal mi darem knížku Z klobouku doktora Šlitra. A že von je ten Jonáš, kerej je uveden v tiráži. Později, jsem se dozvěděl, že Jonáš je součástí SVAZARMu, což byla jakási civilní odnož čs. lidové armády. Přesto mi byl sympatický. Po plyšáku založil vlastní nakladatelství PRIMUS a ve Vězenské ulici začal vydávat