*** K smrti rád prolejzám antikvariáty a kecám o politice, umění, vaření a kultuře obecně ***

Padělatelé Zrzavého u soudu

23. října 2007 v 21:18 | King
Tak vtipnou obhajobu jsem už dlouho neslyšel. Abych to uvedl. Podle tisku byli před soud v Brně popohnání aktéři největšího byznysu s padělanými obrazy u nás. Chlapík jménem Libor Prášil na objednávku na Josefa Sedláka vyráběl kopie slavných obrazů od Zrzavého, Kristiána Kodeta, Václava Špály, Vojtěcha Sedláčka a jiných. Obrazy pak prodával překupník

Jan Trojan mladší. Zde jsou všichni tři u soudu i se svými padělky.
Foto: ČTK.
A k těm humorným hláškám u obhajoby. Plášil se hájil těmito slovy: "Natolik jsem se ztotožnil s duší práce i autora, že jsem neviděl rozdíl mezi svojí a jeho osobou. Bylo to, jako bych si přivolal jeho duši," dále říkal, že kopie pokládal za výsledky vlastní práce.Prostě do něj vstoupil duch Zrzavého.

Další z obžalovaných tvrdil, že si kopie nechal vyrobit, ale údajně pouze proto, aby napálil svého otce Jana Trojana staršího. Jako syn mu chtěl podle svých slov dokázat, že jeho otec jako znalec nepozná kvalitní kopie od originálů. "Omylem považoval chlup z Prášilova štětce v jednom z obrazů za jeden z vlasů Zrzavého,"

Ha, ha, ha. Zasmáli bychom se. Ale co ti chudáci sběratelé. Jednou naletěli na obrazy neexistujícího malíře Bohumila Kečíře a teď zase na slavná díla českých umělců z výrobní dílny amaterského malíře Libora Prášila. Co co Miroslav Macek. Nemá doma taky na zdi nějakého impresionistu s nápisem Made in Morava by Libor Prasil? Asi ne, Macek se vyzná.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama